Dyson, Üretimini İptal Ettiği Elektrikli Aracını Gösterdi

1991 yılında İngiltere’de kurulan teknoloji firması Dyson, kurulduğu günden bu yana tasarladığı değişik ev ürünleriyle piyasada kendine sağlam bir yer edinmeyi başardı. Şirket bir süre önce elektrikli araç üretme kararı aldığını açıkladı ve bu konu üzerinde çalışmalar yürüttü. Ancak geçtiğimiz senenin Ekim ayında şirket yaptığı büyük yatırımlara rağmen bu alandaki rekabet fazlalığı ve sıfırdan bir araç geliştirmek için gerekli olan yüksek maliyet yüzünden kararından caydığını duyurdu.

Bu gelişmeden sonra bir süre sessiz kalan şirket, kurucusu Sir James Dyson’ın dün The Times’a verdiği röportajda bu konuya değinmesiyle sessizliğini bozmuş oldu. Daha önceden basına bir şekilde sızan ve Dyson’a ait olduğu söylenen elektrikli araç prototiplerinden sonra gerçekten araca ait olan görüntüler ilk defa gösterildi. Hurdaya çıktığı yorumları yapılan elektrikli aracın ‘N526’ koduyla tasarlandığı ve yaklaşık 965 kilometrelik bir menzile sahip olduğu açıklandı.

Araç SUV modeli olacaktı

Röportajda iptal edilen elektrikli aracın 7 koltuklu bir SUV modeli olacağından da bahsedildi. Sir James Dyson, aracın yukarıda bahsettiğimiz menzile ulaşabilmek için şirket tarafından geliştirilen katı hâl bataryalarından faydalanacağını ve menzil değerinin Tesla’nın ürettiği Model S ve Model X ile yarışabilecek seviyede olduğunu aktardı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir