Dünyanın YENİ Yedi Harikası

Dünyanın 7 harikası, 2007 yılında internet üzerinden 100 milyondan fazla insanın katıldığı bir oylama ile yeniden belirlendi. Kazanan listesi sıralanmadan sunulmuştur ve küresel mirası temsil etmeyi amaçlamaktadır.

İsviçre merkezli New7wonders etkinliği sayesinde artık yeni bir dünya harikaları listemiz var. Önceki “dünyanın yedi harikası” listesinden Keops Piramidi hâlâ yıllara meydan okumaya devam etmektedir.

1- Machu Picchu (Peru)

1400’lerin ortalarında İnka İmparatorluğu’nun inşa ettiği bu dağ kalesi daha sonra İnkalar tarafından terk edildi. Yer, arkeolog Hiram Bingham tarafından yeniden keşfedilene kadar (1911) yerliler dışında bilinmiyordu. Sahaya sadece yürüyerek, trenle veya helikopterle ulaşılabilir; çoğu ziyaretçi yakındaki Cusco’dan trenle ziyaret eder.

2- Kurtarıcı İsa Heykeli (Rio de Janeiro – Brezilya)

130 metrelik betonarme ve sabuntaşı heykeli Heitor da Silva Costa tarafından yapılmıştır. Eserin yapımı yaklaşık olarak 250.000 $ ‘a mal olmuştur. Paranın çoğu bağışlarla toplanmıştır. Heykel, Rio’nun tanınması için bir simge haline gelmiştir.

3- Çin Seddi (Çin)

MÖ 5. yüzyıl arasında inşa edilmiştir. 16. yüzyılda, Çin Seddi, Çin İmparatorluğu’nun sınırlarını Moğollara karşı korumak için yapılmıştır. Dünyanın en uzun beşeri yapısıdır.

4- Chichen Itza (Yucatan Yarımadası – Meksika)

Maya kültürünün dehası ve uyarlanabilirliği, Chichen Itza harabelerinde görülebilir. Kumaş, köle, bal ve tuz ticaret merkezi olan bu güçlü şehir, yaklaşık 800’den 1200’e kadar gelişmiş ve Maya uygarlığının siyasi ve ekonomik merkezi olarak hareket etmiştir. Alandaki en tanıdık harabe, sofistike bir astronomik gözlemevi olan El Caracol’dur.

5-Roma Kolezyumu (Roma)

MS 70 ve 80 MS arasında inşa edilmiş, yaklaşık 500 yıl boyunca kullanımdaydı. Eliptik yapı, gladyatör olayları ve savaş canlandırmaları, hayvan avları ve infazlar da dahil olmak üzere diğer halka açık gösterileri izlemek için toplanan yaklaşık 50.000 seyirci kapasiteli bir yapıdır.

6- Taç Mahal (Agra – Hindistan)

Taç Mahal, 1648 yılında Şah Cihan tarafından eşi Mümtaz Mahal’in anısına yaptırılmış. 73 metre yüksekliğinde saf mermerden yapılma Taç Mahal, inşaatı tam 22 yıl sürmüş bir yeni dünya harikasıdır. Yapı hakkında söylenenlere göre inşa sırasında mermerlerin arasına değerli taşların konulmuştur. Böylece günün değişik saatlerinde farklılaşan güneş ışınları sayesinde yapının içinde ve dışında çeşitli ışık oyunları gerçekleşmektedir.

7- Petra (Ürdün)

1985 yılında Dünya Mirası Alanı ilan edilen Petra, Kral Aretas IV Nabataean imparatorluğunun başkentiydi. Bu uygarlığın üyeleri, su teknolojisini manipüle etmek, karmaşık tüneller ve su odaları inşa etmek için sahte bir vaha yaratmaya çalıştılar. Taşa oyulmuş bir dizi inanılmaz yapı, 4.000 koltuklu bir amfitiyatro ve El-Deir manastırı da sitenin ününü kazanmasına yardımcı oldu.

UNESCO ise bu seçimi, oy kullananların şahsi görüşlerini yansıttığı gerekçesiyle desteklemediğini ve klâsik Dünyanın Yedi Harikası listesinin korunmaya ve benimsenmeye devam edileceğini açıklamıştır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir