Dünya Gündemi: Kim Jong-Un

Herkes Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’ u tanıyor. Kendisi attığı füzelerle dünya basınında adından çokça bahsettiren bir lider. Bütün dünyanın korona virüsle mücadele etti bu dönemdeyse birkaç gündür Kim Jong-Un adından farklı bir şekilde bahsediliyor.

Kim Jong-Un öldü mü?

Son haftalarda Kuzey Kore liderinin kendini göstermemesi, 15 Nisan’ daki Kuzey Kore’ nin kurucusu olan büyükbabası Kim İl-Sung’ un doğum günü kutlaması dahil çeşitli önemli etkinliklerde yer almaması Kim Jong-Un’ un sağlığının kötü olduğu ve hatta öldüğü konusunda spekülasyonlara yol açmıştı.

Önce Kim Jong-Un’ un 12 Nisan’ da kalp ameliyatı olurken öldüğü iddia edilmişti. Sonrasında Japonya basınında bitkisel hayatta olduğu yazılmıştı.

Şimdi ise cam tabut içinde bulunan Kim Jong-Un’ un cansız bedeninin görüntüsü ortaya atıldı. Kuzey Kore lideri dünya gündemindeyken ortaya atılan bu görüntü tüm dünyada viral hale geldi.

Konuyla ilgili olarak ABD ve Güney Kore’den açıklamalar geldi.

ABD Başkanı Donald Trump: “Bu konuda bir fikrim var ama size şu an söyleyemem. Onun iyi olmasını diliyorum. Kim, cumartesi günü bir açıklama yapmadı, belli ki yapamadı. Çok da uzak olmayan bir gelecekte ondan haber alabiliriz.”

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-İn’in üst düzey dış politika danışmanı Moon Chung-İn:Kim Jong-Un hayatta ve iyi. 13 Nisan’dan bu yana Wonsan bölgesinde kalıyor. Şimdiye kadar herhangi bir şüpheli hareket tespit edilmedi.”

[ilgiliMakale icerik_id=”2607″]

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir