Doğru Anlaşılmanın Sırrı

Karşımızdaki bir insanla zaman zaman sanki aynı dili konuşmuyormuş gibi hissedebiliriz. Aslında söylemek istediklerimiz çok farklıyken, konuştuğumuz kişinin bizi anlamadığını veya anlamak istemediğini düşünürüz. Hatta “Ne dedim sanki ben, bu tavır da nereden çıktı?” şeklinde kendi kendimize sorabiliriz.

İşte bu noktada tartışmaları en aza indirgeyecek ve kendimizi karşı tarafa en iyi şekilde ifade edebileceğimiz bir teknik var: Sen diliBen dili.

Günlük hayatımızda çoğu zaman kullandığımız iletişim, karşı tarafın yaptığı herhangi bir şeyin üstüne yorum yaparak ilerlemektedir.

Sen dili, karşımızdaki insanı yargılayan, yorumlayan mesajlar taşımaktadır. Davranışı değil, kişiyi suçlamaya eğilimlidir. Bu yargılayıcı mesajları alan kişi, direkt olarak suçlandığını hissettiği bir ruh haline bürünmektedir. Buna yönelik olarak kendini savunmaya geçer ve doğru bir iletişim kurulamaz, durum çatışmaya döner. “Bu ödevi neden böyle yaptın?”, “Yapmıyorsun.”, “Beni anlamıyorsun.” … SEN!

Oysaki ben dili, düşüncelerimizi ve duygularımızı açıklarken sen diline göre çok daha etkilidir. Kişinin kendini savunmasına gerek duymadığı, sadece düşüncelerin ve duyguların paylaşıldığı mesajını oluşturur. Hatta bunun yanında karşıdaki insana empati yaptırabilme gücü de taşımaktadır. Kişi hakkında değil, davranışı hakkındaki yorumları içerir. “Bu yaklaşımın beni çok üzüyor.”, “Sesin yükselince kendimi değersiz hissediyorum”… BEN!

 

Sürekli bir şey söylemeye çalışınca lafımı kesiyorsun!Sen dili

Sana anlatmak istediklerim yarım kalınca gerçekten kendimi kötü hissediyorum. ⇒ Ben dili

 

Çok kötü davranıyorsun. Konuşurken yüzüme bile bakmıyorsun!Sen dili

Ben konuşurken yüzüme bakmadığında beni ciddiye almadığını düşünüyorum bu da beni kırıyor.Ben dili

 

Beni anlamıyorsun.Sen dili

Beni anladığını hissedemiyorum.Ben dili

 

Hep geç kalıyorsun.Sen dili

Beklemekten çok sıkılıyorum.Ben dili

 

Benimle hiç ilgilenmiyorsun.Sen dili

İlgisiz kaldığımı düşünüyorum.Ben dili 

 

Yanlış düşünüyorsun.Sen dili

Ben böyle düşünmüyorum.Ben dili

 

-Bizim duygularımız kadar karşımızdaki insanın da duygularının önemli olduğu unutulmamalıdır.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir