Dizi Severlere Türk Dizileri

Son zamanlarda evde geçirdiğimiz vaktin artması ile dizi ve filmlere olan düşkünlüğümüz de arttı. Yabancı dizilerin yanı sıra Türk dizileri de izleyenler olarak, biraz seçici olabiliyoruz.Bende kendime yeni diziler ararken, izlediğim veya merak uyandıran Türk dizilerini sizlerle paylaşmak istedim.

Şahsiyet:  Şahsiyet gizem, suç ve gerilim içeren , 12 bölümlük bir internet dizisi ve bana keşke unutsam da tekrar izlesem dedirtiyor.  Senaryosunu benim en sevdiğim yazarlardan olan Hakan Günday’ın yazması ile ilgimi çekmişti zaten. Ardından Haluk Bilginer’in de işin içinde olduğunu öğrendiğimde büyük bir merakla beklemiştim.  Tabi Haluk Bilginer’in yanında Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu gibi ünlü isimleri de unutmamak gerek. İMDB puanında 9.2’yi görmek ve Haluk Bilginer’e Emmy kazandırması da tabi çekici olabilir. Agâh Beyoğlu unutulmayacaksın!

 

LEYLA İLE MECNUN:  Bu diziyi izlemesek de çoğumuzun dizi hakkında hiç değilse sosyal medya üzerinden bilgilerinin olduğunu düşünüyorum. Bir zamanlar çok ses getirmiş, hala sevenleri tarafından yeri doldurulamayan bir absürt komedi dizisidir. Ali Atay, Melis Birkan, Zeynep Çamcı, Ezgi Asaroğlu, Serkan Keskin, Ahmet Mümtaz Taylan gibi isimlerin bulunduğu dizinin hikâyesi; Leyla ve Mecnun’un aynı hastanede doğması ve doğdukları gün yatak kalmaması nedeniyle aynı yatağa yatırılması ve yıllar sonra ailenin zoru ile Leyla’yı istemeye giden Mecnun’un ona âşık olmasıyla gelişen olaylar ve mahallenin tatlı dostluğu, birbirlerine olan desteklerini anlatır. İMDB puanı da 9.2’dir.  Dizinin aniden kaldırılmasında sonra Bende Özledim, Mutlu Ol Yeter gibi işlerle de bu ekibi bir arada görebiliyoruz.

ŞUBAT:  Çok bir kitlesi olduğunu düşünmediğim, benim de karantina günlerinde Netflix’te görmem ve İMDB üzerinde 8.2 puan almış olmasıyla ilgimi çeken bir fantastik drama dizisi. 2012-2013 yıllarında Leyla ve Mecnun’un yapımcıları tarafından hazırlanan ve TRT’de yayınlanan dizi, Alican Yücesoy, Melisa Sözen, Musa Uzunla, Türkü Turan, Sermet Yeşil, Damla Sönmez. Özkan Uğur, Tansu Biçer, İbrahim Selim gibi isimleri barındırıyor. Bir yetimhane yangını sırasında yüzünün yarısı yanan Şubat’ın, televizyonda sunuculuk yapan Yağmur’u görüp ona olan aşkının hikâyesini anlatır fakat bu sadece bir aşk hikâyesi değildir, yılların onları hep bir araya getirdiğini fark etmeleri ve Yağmur’un babasının öldürülmesine dair detaylar işleri biraz karıştırır. Benden söylemesi bir nevi güzel ve çirkinin hikâyesini de izleyeceksiniz.

MASUM:  İmdb puanı 9,2 olan,  yine gerilim türünde gizemli bir internet dizisi ve bunlar bile izlemek için yeterli olabilir. Oyunculara gelirsek,  Haluk Bilginer, Nur Sürer, Okan Yalabık,  Ali Atay, Serkan Keskin, Bartu Küçükçağlayan gibi isimler bulunuyor. Emekli başkomiserimiz, eşi ve oğluyla bir kıyı kasabasında yaşamaktadır. Onun öğrencisi bulunan bir komiserimiz de bir ölümü araştırmak için yanlarına gider ve ailenin sırları ile karşılaşır.

46 YOK OLAN:  Erdal Beşikçioğlu, Melis Birkan,  Yasemin Allen, Berkan Şal gibi isimlerin bulunduğu, psikolojik gerilim türündeki dizimizle devam ediyor. Dizi İMDB’ de 8,8 puan ile yer alıyor. Biraz bilim kurgu yanları da bulunan dizi de bir bilim adamının, 5 yıldır komada olan kız kardeşinin hastalığına tedavi arayışını ve tedavi ile beraber etrafında gelişen olayları anlatır. Şaman ayinlerinden, kaçışlara, halisünasyonlara,  biyolojiye ve birçok farklı detaylara yer verilen dizi, maalesef 12 bölüm sürebilmiştir.

[ilgiliMakale icerik_id=”2633″]

BEHZAT Ç:  İşte bir Ankara polisiyesi ile devam ediyoruz.  Dizinin Ankara’da geçmesi biz Ankaralılar için zaten yeterliydi.  Emrah Serbes’in senaryosu, Pilli Bebek efsanesi şarkıları, tramvatik baş komiserimiz ve ekip arkadaşları ile aklımızda yer edinen polisiye dizimiz.  Star TV’ de 2010-2013 yıllarında 105 bölüm süren ve yıllar sonra 2019’da Blu TV’nin tekrar başlattığı ve bizleri çok sevindirdiği dizinin, kendisi ile bağlı olan 2 tane de filmi bulunuyor. Behzat ve ekip arkadaşları Harun, Hayalet, Akbaba, Eda ve Selim’in hayatlarını ve cinayet çözerken girdikleri çıkmazları izlemeyen varsa güzel bir başlangıç yapmasını önerebilirim.

SUSKUNLAR: İMDB’den 8,3 değerlendirme notu alan ve 2012 yılında Show Tv’de yayınlanan dizimiz 28 bölüm sürüyor. Sarp Akkaya, Murat Yıldırım, Güven Murat Akpınar, Aslı Enver gibi oyuncuların yer aldığı dizi, Kuyudibi Mahallesi’nde büyüyen 5 arkadaşın çocukluklarında yaptıkları bir hata üzerine dördünün hapse girmesini, hapiste yaşadıkları zorlukları ve yıllar sonra intikam için bir araya gelmelerini, aynı zamanda aşklarını anlatır. Ecevit, Sarı Bilal, Ahu ve Iska’nın bizleri hem güldürüp hem ağlattıkları bir dizi olarak aklımıza kazınıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir