COVID-19 VE DEĞİŞEN FİKİRLER

 

COVID-19 küresel salgını şüphesiz birçok konuda insanların yanlış bakış açılarını, fikirlerini ve farklı konulardaki tutumlarını da değiştirmiş oldu. Ülkemizde son zamanlarda artan sağlık çalışanlarına şiddet olayları hiç şüphesiz sağlık çalışanlarını fiziksel olarak olduğu kadar psikolojik ve duygusal olarak da zor durumda bırakmaktaydı. Salgından sonra sağlık çalışanlarına duyulan ihtiyaç ve sağlık çalışanlarının öneminin,değerinin çok daha iyi anlaşılması bu sorunun biraz da olsa önüne geçmiş oldu.Nitekim kahraman sağlık çalışanları bu süreçte toplumumuzun her kesiminde her bir ferdince saygıyı ve teşekkürü hak edecek fedakarlıklar ortaya koymuştur. Öyle ki geçtiğimiz günlerde balkonlarımızdan bıkmadan,usanmadan tüm kahraman sağlık çalışanlarımızı dakikalarca, saatlerce milletçe alkışlamıştık. Kahramanca bizlerin sağlığı için bunca fedakarlık gösteren sağlık çalışanları için çıkarılan Sağlıkta şiddet yasası da sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin kanunen de çözümüne olanak sağlayarak kahraman sağlık çalışanlarına moral vererek yaşadıkları veya yaşayabilecekleri sorunlara engel olacaktır.

 

Bir diğer değişim ise toplumumuzun aşıya bakışında olmuştur.Öyle ki salgın öncesi süreçte aşı gerektiren durumlarda aşı karşıtlığı yapan ve aşı kötüleyenler;aşıların etkileri ve içeriklerini eleştirenler vardı.Günümüzde ise tüm dünya çıkacak bir aşı için beklemekte ve umut etmektedir..Aşı,hekimlerimizin sıklıkla vurguladığı ve önem gösterdiği;gerekli bir yöntemdir.Öyle ki yaşamımızın belli evrelerinde birçok hastalıktan aşılar sayesinde korunur aşılar sayesinde sağlıklı bir şekilde hayatımızı devam ettirebiliriz.
Bu süreçte de aşının hastalıkların önlenmesinde ve hastalıklardan korunmada çok büyük faydaya sahip olacağı herkesçe bilinmektedir.Aşı çalışmaları birçok ülkede birçok bilim kuruluşunda sürmekte ve tüm insanlık 4 gözle bulunacak aşıyı beklemektedir.Umuyorum ki en kısa sürede aşı bulunacak ve insanlık rahat bir nefes alacaktır.

Bu 2 sorun ve yanlış bakış açısı geçirdiğimiz bu süreçte yerini daha doğru fikirlere bırakmış olsa da bu olumlu değişimlerin ve fikirlerin sürekliliğinin süreç geçtikten sonra da sağlanması gerekmektedir.Bir diğer sevindirici konu ise toplumumuzun bilime duyduğu güvenin artması olmuştur.Bilime olan bu olumlu bakış açısı umuyoruz ki toplumumuza güzel şeyler katacak;bilim ve bilimsel çalışmaların önü daha çok açılacaktır.Bu vesileyle bir kez daha tüm kahraman sağlık çalışanlarına alkışlıyor,teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir