Cips ve Sağlık Bir Arada!

Cips…

Bir kere başladınız mı paket bitmeden duramazsınız. Son derece sağlıksız olduğunu, kilo ve sivilce yaptığını bilirsiniz. Ama kendinizi bir türlü durduramazsınız. O paket hiç bitmesin istersiniz. Yemesi inanılmaz keyifli ve lezzetli bir atıştırmalıktır. Tabii ki vücudunuza zararlı etkileri de bir o kadar inanılmazdır. Bunu bilmenize rağmen cipsten vazgeçemiyor musunuz? O zaman vazgeçmeyin. Sadece sağlıksızı sağlıklı yapın. Peki, bunu nasıl yapacaksınız?

Evde kendi sağlıklı cipsinizi hazırlayabilirsiniz. Bu cipslerin sağlıklı olmasındaki en önemli noktalar yağ kullanmamanız ve cips için ana malzeme olarak meyve kullanmanızdır. Evde leziz ve sağlıklı meyve cipsleri yapabilirsiniz.

Üstelik kilo vermek istiyor ve bunun için müsli tüketiyorsanız müslinizi dışarıdan almanıza gerek yok! Evde kendi yaptığınız meyve cipslerinizi kullanarak kendi müslinizi kendiniz yapabilirsiniz. Çünkü meyve cipslerinin kalori değerleri oldukça düşüktür.

[ilgiliMakale icerik_id=”2406″]

Örneğin; marketlerden aldığımız ve yemeyi çok sevdiğimiz paketli satılan cipslerin 100 gramı ortalama 532 kkal ve yağ oranı oldukça yüksektir. Buna karşılık 100 gram elma cipsi 302 kkal, 100 gram muz cipsi 333 kkal, 100 gram çilek cipsi 396 kkal ve yağ oranları son derece düşük, karbonhidrat oranları yüksektir.

Meyve cipsi hazırlamak için bazı püf noktalar:

  1. Hemen hemen her meyveden meyve cipsi yapabilirsiniz. Ancak meyvelerinizin taze olmasına dikkat edin.
  2. Cipsini yapmak istediğiniz meyveleri ince dilimler halinde kesmeli ve varsa çekirdeklerini çıkarmalısınız.
  3. Yumuşak ve çok hafif sert meyveler için 110-120 derece, orta sert meyveler için 180 derece ve daha sert meyveler için 200 derecede ısınmış fırında 1-2 saat arasında pişirilir.
  4. Cipslerinizin daha kıtır kıtır olmasını istiyorsanız fırınlamadan önce 2-3 gün kadar güneşte kurutabilirsiniz. Eğer güneşte kurutma yaptıysanız cipsinizin fırında pişme süresini meyvenin cinsine göre 15-30 dakika azaltmanız gerekmektedir.
  5. Fırından çıktıktan sonra cipslerinizi 4-5 gün ağzını kapatmadan iyice kurutun. Daha sonrasında cipslerinizi cam kavanozlarda saklayabilirsiniz.

Afiyet Olsun!

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir