Bing’in Yaptığı Koronavirüs İzleyici Tek Kelimeyle “Harika”

Karantinada geçen 40 günü devirirken her gün kendime interneti kaplayan Coronavirüs verilerini takip etmek için bir rutin edindim.Birden çok siteye bakmak yerine Bing‘e gidiyorum. Evet, Bing.

İnternet siteleri ve arama motorları bir süredir oldukça dağınık ve eksik bilgilerin yer aldığı internet siteleriyle dolu hale geldi.Bu süreçte bir site sadece vaka oranlarını gösterirken bir başka site sadece ölüm oranlarını ve iyileşme oranlarını gösteriyor.

Bu tüm karışıklıktan kurtulmak için pandemi başladığından beri tıklamadığım bir siteye tıkladım :

Bing’in COVİD-19 İzleyicisi

İzleyici etkileyici bir şekilde düzenlenmiş, kullanması kolay aynı zamanda bilgiler açık ve net.Bununla beraber verilerle ilgi makaleleri de gösteren Microsoft ‘un arama motoru Bing, rakibi Google’a göre bu noktada daha başarılı bir iş çıkarıyor.

Bu izleyiciyi diğerlerinden ayıran en önemli nokta şüphesiz ‘tasarımı’.Harita görünümü,genel bakış grafikleri,karşılaştırma grafikleri ve renklere göre ayrılan sayısal veriler sizi gereksiz yazılar ve sayısal bilgiyle yormuyor.Durumun nasıl olduğunu öğrenmek için bir şehir, eyalet veya ülkenin adını hızlı bir şekilde yazabiliyorum. Ayrı bir grafik sekmesi de daha fazla seçenek sunuyor.

Google’ın, şehirlerdeki ve ülkelerdeki insanların nasıl hareket ettiğini gösteren topluluk hareketliliği raporları gibi etkileyici verileri var. Ancak küresel koronavirüs istatistikleri söz konusu olduğunda eksikler göze çarpıyor.Sitede verilerin ayırt etmesi zor ve araştırması zor bir şekilde olduğunu fark ediyorsunuz.Vaka sayısı yüksek olmayan ülkelerdeki vaka sayılarını görmek için sekmede en aşağı kadar inmek zorunda kalıyorsunuz.

Çin, İspanya ve İtalya gibi farklı ülkeleri tek bir grafik üzerinde toplamak için kullanışlı bir karşılaştırma aracı bile var.Aktif veya toplam vakalara ve morbidite olarak ölümlere bakabilirsiniz. Her grafik bir ‘genişlet’ düğmesi sunuyor, böylece tam ekran görünümde neler olup bittiğini görebiliyorsunuz. Ana izleyici sayfası günlük olarak aktif vakaların, iyileşme sayılarının ve ölümlerin sayısındaki artışı listeliyor, böylece günlük artışı görebiliyorum.

T.C. Sağlık Bakanlığının paylaştığı veriler ülkemizdeki durumu öğrenmek ve takip etmek için faydalı olsa da bir kısmımız için nerede yaşadığımız ya da bulunduğumuzdan bağımsız olarak dünyanın genelindeki vaka sayılarını ve gelişmeleri takip etmek önemli.

Bu süreçte ülkemizde de 4 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilmişken ve tüm dünyada koronavirüs ile ilgili gelişmeler yaşanırken ben de durumu yakından takip ediyorum.

Ve böylece, Bing artık günlük internet hayatımın bir parçası olmayı başarıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir