Bilim İnsanları, Dev Bir Güvercinin Kalıntılarını Buldu

Günümüzde var olan canlıların ataları bazen insanları şaşırtacak özelliklere sahip olabiliyor. Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışmada da benzer bir keşif gerçekleştirildi. New Mexico Üniversitesi’nden bilim insanları, Okyanusya’daki Tonga Krallığı’nda dev güvercin kalıntıları buldu.

Güvercinler, günlük hayatta şehirlerde sıklıkla rastladığımız hayvanlar arasında yer alıyor. Ancak Polinezya’da bulunan ABD’li bilim insanları, modern güvercinlerin Tongoenas burleyi olarak adlandırılan atasını keşfetti.

Modern güvercinden 5 kat daha ağır

(Tongoenas burleyi – sağda)

Bilim insanları tarafından keşfedilen bu modern güvercinlerin atası, 50 cm uzunluğa ve modern güvercinlerin 5 katı ağırlığa sahip. Günümüzde artık var olmayan bu türün günlük diyeti ise mango ve guava meyvelerinden oluşuyor.

Araştırmanın yazarlarından David Steadman, “Bu ağaçlardan bazıları büyük, etli meyvelere sahip. Büyük güvercinin tohumu geçerek tamamen yutması için adapte olmuş. Meyve yiyen güvercinler arasında bu kuş, en büyüğü ve diğerlerine göre daha büyük kanopi meyvesini yutabilir. Bunun için birlikte evrim gerekir” ifadelerini kullandı.

Modern güvercinlerin atasının yok oluşu ise yaklaşık 2.850 yıl önce Polinezyalıların takımadalara yerleşmesiyle bağdaştırılıyor. Bu takımadalara yerleşen insanlar, yüz yıl içerisinde bu kuş türünün tamamen yok olmasına sebep oluyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir