Bilgisayar Ekranında Müze Gezmek

Bilgisayar Ekranında Müze Gezmek

Bence tarih, sadece okuyarak öğrenilmez, tarihi anlamak için görmek de gerekir.  Bu bazen bir video canlandırmasıyla, bazen bir resimle, bazense sadece eşyalarla olabilir. İşte sadece okuyarak öğrenemeyeceğimiz şeyler için, o dönemin ruhunu kavrayabilmek için müzeler tarih meraklılarına yol göstericidir.

Evet, bulunduğumuz şehir, seyahat koşulları, maddi koşullar gibi nedenlerle her müzeye gidemiyor, her müzeyi canlı olarak inceleme fırsatı bulamıyoruz ama evden de müze gezme şansımızın var olduğunu biliyor muydunuz?

Kültür Bakanlığı’nın sayfasına girdiğimizde bize bu şansı sunduklarını görebiliyoruz. Şu anda 16 tane müzeyi sanal olarak inceleme şansım olsa da zamanla bunun artmasını umuyorum.

KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ:  

Her sene Çocuk Bayramı kutladığımızda söylediğimiz şiirlerde şarkılarda, ‘İşte bu gün bir meclis kuruldu ‘ dediğimiz meclisimiz, işte tam da ondan bahsediyorum. 23 Nisan 1920 yılından 1924 yılına kadar hizmet veren bina, o dönemlere dair havayı solumak isteyenler için etkileyici olabilir. Ankara’da olup görme fırsatı olanlar için sanal gezi aynı etkiyi yaratmasa da yerinde göremeyenler için bence özellikle bu günlerde güzel fırsat.

GÖBEKLİTEPE :

Netflix ve Atiye dizisinin gizemli havası ile beraber gözleri üzerine çeken tarihi mirasımız, Şanlıurfa’da bulunuyor. Diziyi izleyenlerin hatırlayacağını düşünüyorum ama hatırlatayım; Göbeklitepe,Dünya’nın en eski ve en büyük tapınağı olarak kabul edilebiliyor. Unesco tarafından 2011 yılında geçici listeye, 2018 yılındaysa kalıcı olarak Dünya Mirası listesine kabul edildi.

 

TROYA MÜZESİ:

Çanakkale ‘de bulunan müze mimari açıdan ve teknolojik imkanlar bakımından modern ve yeni kurulmuş sayılabilir. Müze, 2011 yılında bir mimari proje yarışmasında, birincilik alan tasarımın hayata geçirilmiş hali, müzenin açılışıysa daha yeni,2019 yılında yapılıyor. Müze 4 kattan oluşuyor, zemin kat artı 3 kat olarak ve 7 başlıklı bir hikaye şeklinde ilerliyor. Troya Müzesi’nde Homeros’un İlyada Destanı ile tarihe geçmiş bölgede iz bırakan Troya ve kültürlerinin yaşamı ve arkeolojik tarihi, kazılarda ortaya çıkan eserler aracılığıyla anlatılıyor

EFES MÜZESİ:

Müzemiz ülkemizin nadide kentlerinden olan İzmir’ de bulunuyor. Arkeoloji merakı olan arkadaşlar için  Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine dair eserler barındırıyor. Müze ile ilgili araştırma yaptığımda 64.000 eser bulunduğunu öğrendim. Özellikle içerisinde bulunan heykeller için incelemenizi önerebilirim.

ZEUGMA:

Dünya’nın en büyük mozaik müzesinin bize ait olduğunu ve Gaziantep’te olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız, sizlere Zeugma’yı araştırmanızı ve yerinde göremeseniz bile sanal olarak gezme fırsatınızın olduğunu hatırlatayım. Müzede Zeugma Antik Kentinden çıkartılan ve müzenin büyük alanını kaplayan mozaikler dışında döneme ait heykeller, sütunlar ve çeşmeleri de incelemek mümkün. Mozaiklerin en ünlülerinden Çingene Kızı Mozaiği’ni isim olarak bilmeseniz bile gördüğünüz anda ‘ben bunu görmüştüm’ diyebilirsiniz.

 

 • Bu müzeler haricinde başka hangi müzeler var derseniz;
 • Cumhuriyet Müzesi
 • Anadolu Medeniyetler Müzesi
 • Gazi Müzesi
 • Etnografya Müzesi
 • Antalya Müzesi
 • Boğazköy Müzesi
 • Arkeoloji Müzesi- Hatay
 • Çorum Müzesi
 • Şanlıurfa Müzesi
 • Adana Müzesi
 • Arkeoloji Müzesi- Gaziantep
 • Tam buraya ise sanal müze keşfi yapmak için linki bırakıyorum: https://www.ktb.gov.tr/TR-96599/sanal-gezinti.html
 • Müzeler hakkında kullandığım bilgiler ve daha geniş kaynaklar için: https://www.kulturportali.gov.tr/

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir