Bilgilendirici veya Eğlenceli Türkçe Podcastler

Ülkemizde podcast çok yaygın olmasa da artık çoğumuz biliyoruz ve hatta takip ediyoruz.  Boş zamanlarda veya odaklanma gerekmeyen zamanlarda eğlendirici veya bilgilenndirici bir şeyler dinlemek pek çoğumuz için bir keyif kaynağı olabilir. Peki Türkçe podcastlerin ne kadarını biliyoruz veya farklı podcastler dinlemek ister miyiz?

Podcast, bir nevi indirilebilir radyo yayını olarak da düşünülebilir. Kelime 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki pod (küçük kapsül) ve ‘broadcast’ (yayın) sözcüklerinden oluşturulmuş ve  ilk olarak Apple tarafınfan kullanılmaya başlansa da şu an çoğu telefon ve bilgisayardan dinlenebiliyor. Günümüzde ise podcastlere çoğunlukla Spotify ve İTunes üzerinden ulaşılıyor.

Podcastler çok çeşitli konu ve yayıncılar tarafından hazırlanabilen, bölüm bölüm şeklinde dinlenen, çoğunlukla ücretsiz yayınlardır.  Podcastler bilgi verici, eğlenceli, samimi, indirilebilir, tekrar dinlenebilir, kolay ulaşılabilen yayınlar olduğu için avantajlıdır.artık toplu taşımada , yemek hazırlarken kısaca odaklanmamız gerekmeyen alanlarda keyifli vakit geçirmek için güzel bir seçenek oluyorlar. Artık Türkçe podcast miktarı da arttığına göre biraz Türkçe podcastler hakkında önerilere bakalım. Ben genelde Spotify üzerinden ulaşılabilecek olanları sizler için derledim;

ANLATSAM ROMAN OLUR:  Şu an aktif gazeteci olmasa da halen edebiyat yazıları ile devam eden  Nida Dinçtürk, her bölümde konukları ile beraber kültür- sanat gelişmelerini inceliyor ve konuklarının alanlarını tartışmaya sunuyor. Konuklarından örnekler vermek gerekirse; Ercan Kesal, Gündüz Vassaf, Elif Şafak, Mahir Ünsal Eriş…

RADYO TİYATROSU:  eskiden büyüklerimizin eğlencesi olan radyo tiyatrosu şimdi TRT arşivlerinden çıkarak telefonlarımıza geliyor.Zeki Alasya, Tuncel Kurtiz, Kenan Işık ve daha bir çok kişi tarafından seslendirilen Moliere, Dostoyevski,  Anton Çehov, Agatha Cristhie gibi yazarların nadide eserlerini bizlerle tekrar buluşturuyor.

NASIL OLUNUR:  Nilay Örnek; Doğan Cüceloğlu, Erdil Yaşaroğlu, İbrahim Selim, İsmail Küçükkaya, Serdar Kuzuloğlu, Aylin Aslım, Başar Başaran, Selami Şahin, Harun Tekin, Yekta Kopan ve daha nice isme Nasıl olunur sorusunu yöneltiyor.

HA GELDİ HA GELECEK:  Aykut İbrişim teknoloji, teknolojinin getirdikleri ve teknolojinin gelişimi irdeliyor. Büyük data, yapay zaka çağı, inovasyon ve inovatif düşünce, sürücüsüz arabalar, beyin ve bilgisayar etkileşimi gibi konulara değiniliyor.

O TARZ MI: Can Bonomo, Bengi Apak, İsmail Türküsev, Can Sungur ve Can Temiz tarafından hazırlanan eğlenceli ve samimi tarzı ile dikkat çeken bir yayın, bu yayında dinleyicilerinin gönderdikleri  sorunlarına çareler bulmak, dertlere derman olmaya çalışılıyor.

PSİKOLOG BEYHAN BUDAK:  ‘ kendini keşfet, motive ol ve yüzleş’ düşüncesi ile Uzman Psikolog Beyhan Budak tarafından hazırlanıyor. Kitap okumai insan tanımak, antisosyal kişiler, sorunlu ilişkiler, özgüven ve daha bir çok insani konu hakkında bilgiler bulabilirsin.

TERAS NOİR:  Meriç Aral ve Efe Tunçer tarafından hazırlanan genel amacı dizi ve filmler hakkında konuşmak olsa da sohbetlerinin bizleri ve kendilerini farklı yönlere çektiği bir yayın, Mesur Sure, Özge Özpirinççi, Ulaş Tuna Astepe, Öykü Karayel gibi konukları da ağırladıkları zaman sohbet daha eğlenceli bir hal alıyor.

BUNU BENDE YAPARIM: İbrahim Selim ve ekibinin hazırlayıp sunduğu, kent insanının canını sıkan, anksiyetesini arttırıp, çıldırtmanın eşiğine getiren her konunun masaya yatırılarak atomlarına ayrıldığı bir podcast serisi! Olarak tarif edilmiş İbrahim Selim’in güzel ses tonu ve diksiyonu ile akıcılığı katlanan bir yayın. Düğün, güzellik, komplo teorileri, dijital aşk gibi bölümleri ve konuları bulunan seriye bir şans verin derim

PODCASTİA MACERALARI: Yine O tarz Mı ekibi fakat bu sefer bir rol yapma oyunu için bir aradalar, Podcastia dedikleri bir dünyadalar ve yine çok eğleniyorlar. Bize de dinlerken keyifli keyifli gülmek kalıyor.

LAFIN GELİŞİ: Hayata dair konula, popüler kültüre ve bilinmeyenlere, hobilere yer verilen kültür, sinema, müzik gibi konularda konuşulan, sohbet edilen, bilgilendirici, düşündürücü ve eğlenceli bir yayın. Deliliğe Övgü, netflix, Atiye, Joker, Yüzyüzeyken Konuşuruz, rol yapma oyunlarıve daha nicelerine ulaşabilirsin.

UMARIM ANNEM DİNLEMEZ: Tuluğ Özlü tarafından hazırlanan konu ve konukları ile anlık değişebilen, eğleneli bir podcast serisi. Şu sıralar 25’e yakın bölümü olduğunu biliyorum.

FİLMLOVERSS: isminden de anlaşılıyor ama konumuzun sinema olduğunu tekrar dile getirelim. Sinema gündemini inceleyip, filmlere ve durumlara dair görüşler bildirilen bu yayının sinema severler tarafından takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sinemada delilik öyküleri, vampir mitleri, Alef, Aşk 101, Emmy Ödüller,film festivalleri ve daha bir çok konu ile karşımıza çıkıyorlar.

FULARSIZ ENTELLİK:  Halk için, halka rağmen entellik mottosu ile karşımıza çıkan yayın, ilginç konular ve konular üzerindeki eleştiri ve iğnelemeleri ile dikkat çekiyor. Ciddi konuları aralarda goy goy haline getirerek akıcı bir hal alan yayının; korona, komplo, genetik, hayvanlar alemi, doğa, toplum gibi konuları ele alıyor. Bunu yaparken de Serdar Kuzuloğlu, Hasan Söylemez gibi konukları ağırlayabiliyor.

AÇIK BİLİM: Bager Akbay ve Tevfik Uyar tarafından hazırlanan bilimsel konuları ve uzmanları ağırlayan bir podcast serisi. Koronadan nörolojiye, nörolojiden yapay zekaya pek farklı konulara dair bilgi bulabilirsin.

YOLDAYIZ GELİYOR MUSUN: sosyal medyada yoga ve meditasyon konuları ile tanınan Ece TARGIT,  konulara kendi hayatlarından örnekler ile yaklaşıyor ve motivasyon sağlıyor. Ele aldığı konular ise; Kilo, sevgi, yalnızlık, aşk, cesaret, evlilik,  burç,  duygusal çöküşler ve daha nicesi..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir