Başarılı İnsanlarda Gözlemlediğim 11 Güçlü Alışkanlık

Yaşamım boyunca birilerini gözlemlemekten hep keyif aldım. Otobüse bindiğimde kulağıma kulaklığı takıp dışarıyı seyretmek yerine kulağımı insanlara verip onları gözlemledim. Okulda en arka sıraya oturup arkadaşlarımla dersi kaynatmak yerine en öne oturdum ve öğretmenlerimin hareketlerini gözlemledim. Benden büyük ya da küçük fark etmeksizin herkesin fikirlerini önemsedim ve can kulağıyla onları dinledim.

Peki bu yaptığım gözlemler bana ne kazandırdı?

  • Bazı olayları bizzat ben yaşamasam da onları dinledim, neleri yapmamam gerektiğini ve neleri yapmam gerektiğini  öğrendim.
  • Olaylardan ders aldım, bu olayların iyi olanlarını hayatımda uygulamaya kötü olanlarını ise yapmamaya çalıştım.
  • Şu ana kadar yaşadığım hayat boyunca kazanamayacağım deneyimler kazandım ve çoğu akranımdan daha bilinçli ve daha bilgili oldum.
  • Bu yaptığım gözlemler sonucunda en önemlisi ise başarılı insanların neler yapması gerektiğini öğrendim.

Sizlere de başarılı insanlardan edindiğim 11 tane gözlemimi aktaracağım.

1- Gülümsemek

Gülen insanlar hayata daha pozitif olarak bakıyorlar ve her olaydan en azından bir tane de olsa mutlu olunabilecek sonuç çıkarıyorlar. Çünkü yaşadığımız her olayın bir tane de olsa iyi yanı vardır. Hiç iyi yanı yok, bu olay tamamen hatalı da deseniz en azından yaşadığınız olaydan tecrübe kazanmak bu olayın iyi bir yönü olacaktır.

Hayata anlam katmak için, mutlu olmak için, başarılı olmak için gülün.

Gülmek, espri yapmak en azından gülümsemek bütün başarılı kişilerin ortak özelliği.

 

2- Hedef Koymak

Başarısız insanlar zamanım yok diye bir köşede yanıp tutuşurken başarılı olan bütün insanların zamanları vardır ve aksiyon almak onlar için kolaydır. Onlar işlerini bir plan dahilinde hedeflendirmişlerdir ve bu hedefe doğru zihinleri net bir şekilde hareket ederler.

Barrack Obama bu konu ile ilgili şöyle diyor “You have time, I have time, Barrack Obama has time” Yani anlayacağınız hepimizin 24 saati var bunu nasıl kullanacağınız ve neler yapacağınız sizin elinizde. O 24 saati kendinize hedefler koyarak ve bu hedefleri gerçekleştirmek için çabalayarak geçirin.

 

3- Esneklik

Başarılı insanların hepsinin hedefleri vardır demiştim. Bu hedefleri koyduktan sonra bazen istedikleri gibi gidemiyor ve hedeflerini tam anlamıyla yerine getiremiyorlar. Bu durumda bütün gözlemlediğim başarılı insanlar hedeflerinde esneklik yapıp bunları tekrar planlıyorlar ve sonucunda hedeflerine ulaşıyorlar.

Unutmayın Arthur Schopenhauer’in de dediği gibi “Hayat siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir.”

 

4- Takım Olabilmek

Türk toplumu ne kadar da kabileci bir toplum desekte öyle olmadığımızı görüyoruz. Çünkü herhangi bir takım çalışmasında takım olabilmek için, başarılı olabilmek için çalışan kişi sayısı çok az oluyor.

Başarılı olmuş insanların hepsi birçok takımda görev almış ve bu görevlerini layıkıyla yerine getirebilmiş insanlar. O yüzden başarılı bir insan olmada en önemli özelliklerden birisi iyi ve sorumluluk sahibi takım oyuncusu olabilmek.

 

5- Okumak

Başarılı olmuş hangi insana bakarsanız bakın hepsinin çok iyi ve çok derin bir kütüphanesi olduğunu göreceksiniz. Hepsi zamanlarının bir kısmını okumaya yeni bilgiler edinmeye veriyorlar ve bu verdikleri zamanın karşılığını da çok açık bir şekilde geri alıyorlar. Okumak başarılı insanların benim nezdimde en önemli özelliği.

 

6- Yazmak

Okuma yapmanın başarı için çok önemli olduğunu söylemiştim. Şimdi de okumanın kardeşi olan yazmadan bahsetmek istiyorum. Başarılı olmuş her kişi bir kitap yazmıştır diyemem ama başarılı olmuş her kişi en azından günlükte olsa bir şeyler yazıp aklındakileri yazıya aktarmıştır. Çünkü yazdığınız zaman aklınızdaki düşünceleri daha somutlaştırırsınız ve böylece daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz.

 

7- Spor & Meditasyon Yapmak

Spor ve meditasyon yapmak biraz göz ardı edilen unsurlardan bir tanesi gibi gözüküyor. Herkes çalışmanın öneminden bahsediyor. Tabii ki çalışmak çok önemli ama daha verimli çalışmak için fiziksel olarak gücünüzün olması gerekiyor. Fiziksel olarak güç elde etmek için de yapmanız gereken spor ve meditasyon.

 

 

8- Sanat İle Uğraşmak

Çalışmak dedik, spor yapmak dedik bu ikiliyi harika bir üçüncü yapmamız gereken aktivite ile taçlandırabiliriz: Sanat ile uğraşmak.

Başarılı olmuş kişiler fiziksel güçlerini spor ile, yaratıcılıklarını da sanat ile koruyorlar ve artırıyorlar. Sanat ile uğraşmak bedenimizi ve ruhumuzu dinçleştirir ve bizi daha yaratıcı yapar. Yaratıcı olmakta başarılı olmak için çok önemli bir özelliktir.

 

9- Gözlem Yapmak & Dinlemek

Gözlem yapmak ve dinlemek sizlere yeni bakış açıları kazandırır. Büyük ya da küçük demeden gözlem yapmalı ve insanları dinlemelisiniz. Unutmayın herkesten öğrenecek bir şeyiniz vardır. Başarılı insanlarda başkalarını dinliyorlar ve onlardan kendilerine göre çıkarım yapıp hayatlarında uyguluyorlar. Unutmayın somut olarak tek bir hayat yaşayacaksınız ama bu hayat tecrübesine daha çok deneyim katabilirsiniz.

 

10- Zihinde Canlandırmalar & Onaylar Yapmak

Bu olayları tam olarak gözlemleyemesemde başarılı insanların anlatılarına baktığınızda onların sabah yapılacakları zihinde canlandırdıklarını ve kendilerinin iyi yaptıkları konularda onaylamalar yaptıklarını göreceksiniz. “Başarılıyım, liderim, yetenekliyim, iyi gitar çalabiliyorum, iyi resim yapabiliyorum…” Çünkü beynimiz bizim zannettiğimiz kadar iyi bir organ değildir beynimize bazı olayları kendi istediğimiz gibi sanki yaşadığımız gibi yorumlatabiliriz. Bu da başarılı insanların kendilerini motive etmeleri ve başarılı olmaları için gerekli özelliklerden bir tanesi.

 

11- Evet Diyebilmek

Başarılı olmuş bütün kişiler evet diyebiliyorlar. “Bay Evet” filmindeki gibi her olaya evet demek değil kast ettiğim. Benim sizlere söylemek istediğim size başarıyı getireceğine inandığınız, sizi kötüye götürmeyecek konulara evet demeniz. Eğer bu olaylara evet derseniz hayatınız değişecek ve başarıya büyük bir kapı aralayacaksınız.

 

Bu 11 maddeyi belki de tümüyle hemen uygulayamayabilirsiniz ama yavaş yavaş emin adımlarla ilerlediğinizde başarılı bir kişi olabileceksiniz. Sabırlı olun, ilerlemekten korkmayın ve asla vazgeçmeyin.

 

Son olarakta başarılı ile ilgili sevdiğim sözleri sizlerle paylaşmak isterim.

Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek ve o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır, herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Fakat sen buna karşı direneceksin, önüne sonsuz engeller de yığacaklardır; kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra da sana büyük derlerse, bunu söyleyenlere güleceksin. – Mustafa Kemal Atatürk

 

Başarılı olmak için çaba gösterirsen şans seninledir. Tembeller için şans diye bir şey yoktur. – Motesquieu 

 

Başarıyı hedef alın; mükemmel olmayı değil. Yanlış yapma hakkınızdan vazgeçmeyin; vazgeçerseniz yeni şeyler öğrenme ve gelişme olanağınızı kaybedersiniz. Unutmayın; mükemmeliyetçiliğin arkasında korku yatar. İnsan olduğunuzu hatırlayarak korkularınızı göğüsleyin. Daha mutlu ve daha etkili bir insan. – David M. Burns

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir