Agatha Christie’nin Gizemli Dünyası

Agatha Cristie tüm dünyada başarılı cinayet yazarlarından biri olarak üne kavuşmuştur. Her biri farklı olan kitaplarında katili değil bulmak tahmin edebilmek bile oldukça zor. Cinayet senaryosunu bu kadar başarılı kurgulayan Agatha Christie’nin hayatı da bir bu kadar da ilgi çekici. Belki yazarın hayatının ilginç olması romanlarını bu kadar özgün kılıyordu.

Tam adıyla Agatha Mary Clarissa Miller Christie  Mollowan, 1890 İngiltere doğumludur. Babasını küçük yaşta kaybetmesiyle beraber evde eğitim görmeye başlamıştır. Dislektik olmasına rağmen küçük yaşta öykü yazmaya başlayan yazarın İlk polis romanı The Mysterous Affair at Styles( Styles’daki esrarengiz Olay) olmuştur. Ayrıca bu roman ilk Hercule Poirot romandır.

Agatha Christie 1926 yılında 11 gün boyunca ortadan kaybolmuştur. Bütün aramalara rağmen bulunamaz. Bir göl kenarında bulunan arabasına kaza süsü verilmiştir ve bu olayla ilgili hiç bir açıklama yapmamıştır. Hafıza kaybı yaşadığını söyleyenler, kaza süsü verilmiş bir senaryo olduğunu söyleyenler olmuştur. Hatta kocasının sevgilisini öldürmek için plan yaptığını iddia edenlerde olmuştur ancak olayın neden olduğu hala bilinmemektedir.

Toplamda 80’den fazla esri bulunan yazar, Hercule Poirot ve Miss Marple adında iki ana karakter yaratmıştır. Cinayetleri çözen iki ana karakterin yer almadığı eserleri bulunmaktadır.

Sizlere tavsiye edeceğim ve katili bulamadığım Agatha Christie romanlarından 3 tanesi

  1. On Küçük Zenci – Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci adasında ıssız bir malikaneye davet edilirler. Malikanenin ev sahibi ortalarda yoktur ve adada mahsur kalmışlardır. Sırayla sırlarını birbirlerine anlatan misafirler teker teker ölmeye başlarlar…
  2. Doğu Ekspresinde Cinayet – Yoğun hava şartlarından dolayı yoluna devam edemeyen Doğu Ekspresinde ertesi sabah yapılan tüm kontrollerde yolcuların trende olduğu anlaşılır. Ancak defalarca bıçaklanarak öldürülen yolcunun kompartımanın kapısı kilitlidir. Trendeki yolculardan biride Hercule Poirot’tur ve bu gizemli cinayetin izlerini takip eder…
  3. Cesetler Merdiveni – Bautryler kütüphanelerinde genç bir kadın cesediyle karşılaşır. Bu kadın kimdi ve kütüphanede ne işi vardı? Daha sonra taş ocağında yanmış olarak bulunan kadın cesediyle bir bağlantısı var mıydı? Dedikodular artmadan Bautryler cinayeti çözmesi için detektif Bayan Marple’ı davet ederler…

Aynı zamanda romanların mini dizi formatında izleyiciye sunulan ve kesinlikle izlemeniz gereken 3 dizi

  1. The ABC Murders (Cinayet Alfabesi) – A. B. C. Olarak kendini tanıtan katil Birleşik Krallık’ta ortaya çıkmıştır. Öldürdüğü her kurbanını yanına ABC tren yolu rehberini koyar ve katile dair tek ipucu budur. Neyse ki Hercule Poirot iş başındadır.
  2. Ordeal By Innocence (Şahidin Gözleri) – Yazarın en sevdiği kitaplardan biridir. Baş karakterler arasında Hercule Poirot ya da Miss Marple yer almıyor. Kitabın tanıtımında ise ” Bir adam işlemediği bir suçtan öldü ve katil hala içlerinde ” yazıyor. Zengin bir ailenin malikanesinde yaşanan korkunç bir cinayeti anlatıyor.
  3. The Pale Horse (Ölüm Büyüsü) – Genç bir kızın ölmesiyle beraber ayakkabısına bir liste çıkar ve listedeki isimlerin bir kısmının ölmüş olması diğerlerinin de ölebileceğini düşündürür. Bunlardan biri de Mark Eastbrook’tur. Cinayetle ilgisi olmayan Eastbrook olası ölümleri önlemek için olayı araştırmaya başlar. Bu da onu karanlık bir maceraya sürükler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir