2020 Yılı ‘’Hemşireler ve Ebeler’’ Yılı İlan Edildi

 

Dünya Sağlık Örgütü modern hemşireliğin kurucusu olan, 12 Mayıs 1820 yılında doğan Florence Nightingale’ in doğumunun 200.yılı olması sebebiyle 2020 yılını Hemşireler ve Ebeler yılı ilan etti.

Günümüzde de fark edeceğimiz bir şekilde her meslek grubunda hayat durabilir. Ticarette, eğitimde, sporda, sanatta… Ama sağlıkta durma noktasından söz edilemez. Onlar savaş çıksa cepheye koşarlar, salgın hastalık çıksa hastanede günlerini geçirirler. Evlerine gittikleri zaman bile akıllarını bir köşesinde dokundukları insanlar yer alır. Şifayı bulan bir hasta belki de onlar için en büyük huzurdur şu hayatta. Kısacası sağlık çalışanlarının, bu işe gönül verenlerin bir ayakları hep mesleğin odak noktasındadır.

Her ne kadar çok eski dönemlere ait bir takım kayıtlarda hemşireliğin, ayrı bir uğraş olduğunu gösteren kanıtlar olsa da modern hemşireliğin doğuşu Kırım Savaşı’ nda Florence Nightingale in eğitim alarak yaralı askere bakım vermesiyle ortaya çıkmıştır. Savaş sırasında bakım verdiği hastalarda hızlı bir iyileşme görülmüştür. Geceleri de hastaneye giden Nightingale elinde lamba ile dolaştığı için o dönem kendisine “lambalı kadın” denilmiştir. Aynı zamanda istatistikçidir ve hasta\ölüm oranını hesaplayarak ilk defa kayıt tutmuştur. Hemşireliğin gelişmesi için çalışmalarda bulunmuştur ve 1860 yılında St Thomas’ Hospital’da kendi hemşirelik okulunu kurması ile profesyonel hemşirelik vakfının temelini atmıştır. Dünya ‘da ilk modern sivil hemşire okulu olmuştur. Yeni Hemşireler tarafından alınan Nightingale Andı ile onurlandırılmıştır. Florence Nightingale’nin doğum günü olan 12 Mayıs her yıl Hemşireler günü olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde en onurlu hemşirelik olaylarından biri de Çanakkale Savaşında yaşanmıştır. Dünyada eşi ve benzeri yaşanmamış tarihin yazıldığı Çanakkale Savaşı ‘nda gönüllü hemşirelik yapan “Türk Kadınlarına” hediye edilen yüzüklerin aslında depodaki İngiliz tüfeklerinin namlularının kesilerek, üzerine 1332 Cihadiye yazılmasıdır. Bunun sebebi ise savaş sonunda gönüllü olan kadınlara teklif edilen paraları kabul etmemeleridir. Bütün bu fedakarlıkların kayıtsız kalmaması için düşünülmüştür ve “ Bir Yüzük Hikayesi” olarak tarihe geçmiştir.

2020 yılının ”Hemşireler ve Ebeler” Yılı seçilmesiyle birlikte bizde; gece gündüz demeden çalışan, ömrünü insanlara adamış bütün sağlık çalışanlarına, gösterdikleri fedakarlıklarından ötürü teşekkür ediyoruz

İyi ki varsınız.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir