101 Kere Maşallah

Aslında adına şarkılar yazılması gereken bir oyun. Tarihçesi falan bizi pek bilgilendirmiyor, sadece şimdilik. Bakıldığı zaman 1’den 13’e kadar numaralı ikişer setten ve dört farklı renkten oluşan toplamda 106 tane taştan oluşan bir oyundur. Çok fazla teknik bilgiye gereksinim duyulmayan ve aslında batak gibi, eşli olunursa ocak söndüren bir stres oyunu. Neden stres oyunu diyorum şimdi işin o kısmına geleyim. Bakıldığı zaman sohbet edip arkadaşlarla eğlenilebilecek bir oyun iken bir ne mi oluyor? Dostlar arası kavga oluyor. Burada baya baya kavga edenleri gördüğüm için farkına varıyorum. Pek ben neden bu kadar çok gördüm diyecek olursanız eğer. Fazlalıkla oyun salonlarında zaman geçirdiğim için olabilir. Bu zamanı ise üniversite kazanarak kazandım.

101 okeyin bir adabı bir kuralı vardır. En önemlisi istasyondur. Neden mi istasyon diyoruz? İstasyon, aslına bakacak olursanız oyuncunun sırası gelmişken beklemesidir. Geç hareket etmesidir. Yapacağı pek bir şey yoktur. Yerden taş almak veya solunda bulunan oyuncunun attığı taşı almak dışında. Ama bilin bakalım neler oluyor? Sanki adam satranç oynuyor. Bekliyor da bekliyor. Sonra dönüp bir de sıra benim mi? diye sormuyorlar mı? işte alın size stres oyunu. Eğlencenin çarkına çomak sokuyorlar ya. Gel gelelim işim en başında olan ama yazmaya o grupla başlayıp tüm hevesimi kırmak istemediğim gruba. Okeyci grup, işte burada bulunan insanlar masaya oturdukları zaman kendilerini belli ederler. İlk belli etmeleri nasıl olur biliyor musunuz? Taşları beş tane dizerek belli ediyorlar. Sorduğunuz zaman ise ben onu bilmiyorum oluyor. Bunu size nasıl tarif edeyim. Hani böyle çok büyük heveslerle aldığınız bir elbise olur ya böyle tek bir tane kalmış, bir de sürekli aldığınız bedeni bulmuşsunuzdur. Deneyemeye gerek yok zaten benim bedenim dersiniz ama evde giydiğiniz zaman dar olur ya. Bence bu betimlemeyi anca ve anca biraz benim gibi olanlar anlar. İşte yaşadığımız hayal kırıklığı budur.

Oyun içinde yapılan biraz fazla hile var burada yazıp daha sonra tüm oyunlarım da arkadaşlarımın dikkatini üstüme çekmek istemiyorum. Sadece ve tek bir tane vereceğim o da taş çalma. Çoğu zaman oyun kazandıran bir hile. Nasıl taş çalınır? En kralından anlatacağım sizlere. Şimdi ilk başlarda fazla yapıp tüm dikkatleri çekmeyin üstünüze. Bu olayın en püf noktası solunuzda olan arkadaşınızın sizlerle pek fazla etkileşim kurmaya başlamanızdır. Bu da arada şakalaşmaya ve daha fazla o alana hakim olmanızı sağlayacak ve burada da devreye el hızlılığı giriyor. Almadığınız veya alamadığınız taşları oradan alabilirsiniz. Bunun için fazlalıkla hazırlık ve sükunet gerekli. Çalıştıkça başarabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir